Do pomocy w odkrywaniu ostatecznej prawdy o świecie, człowieku i o Bogu apelują polscy biskupi do rodziców, nauczycieli i wychowawców. W liście na IV Tydzień Wychowania, który obchodzony będzie od 14 września podkreślają, że "współczesny świat próbuje narzucić ludziom przekonanie, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy a każdy człowiek rozumie i stosuje ją na swój własny, indywidualny sposób". Publikujemy treść dokumentu:

Dziś, 3 września, rozpoczęła się 218 Piesza Pielgrzymka Jaworznicka na Jasną Górę. Na pielgrzymi szlak wyruszyło blisko 90 osób. Grupie przewodniczy, już po raz 38, ks. Stanisław Janicki, towarzyszy mu trzech kleryków naszego Seminarium: Paweł Krawczyk, Marcin Słodczyk i Maciej Niedbał. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 6 września, a dwa dni później wezmą udział w uroczystościach Narodzenia NMP. Pielgrzymom życzymy wytrwałości i wielu łask, powierzamy się ich modlitwom i obiecujemy także naszą pamięć modlitewną.

Pierwszego września, Mszą św. o godz. 18.30 rozpoczęliśmy nowy rok pracy formacyjnej. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot działających przy naszej parafii z rak ks. Prałata otrzymali zapaloną świecę. Świeca - znaki Chrystusa, jest także wezwaniem do dawania świadectwa wobec współczesnego świata.

 

IMG 0113„I stało się, co się musiało stać..." śpiewał swego czasu Michał Wiśniewski wraz z zespołem Ich Troje. Po wakacjach, które jak zawsze trwały za krótko, po okresie odpoczynku i błogiego relaksu, nadszedł czas powrotu do codziennych zajęć, obowiązków, pracy i nauki. Pierwszego września, jak każdego roku, we wszystkich szkołach rozbrzmiał pierwszy po wakacyjnej przewie dzwonek. Zanim jednak dzieci udały się do szkół, wzięły udział we Mszy świętej, podczas której modliliśmy się o błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym.

KEP"TAK!" - dla pokoju i rozwoju narodów. "NIE!" - dla wojny i zabijania.

Informujemy, że 1 marca 2014 r. Ks. biskup Grzegorz Kaszak podpisał Dekret w sprawie terminu Pierwszej Komunii Świętej w Diecezji Sosnowieckiej. Zgodnie z nim, wszystkie dzieci, które od dnia 1 września 2014 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych będą przyjmować Pierwszą Komunię Świętą pod koniec klasy trzeciej. Oznacza to, że od 1 września 2014 r. we wszystkich klasach pierwszych szkół podstawowych (niezależnie od wieku dzieci) należy wprowadzić nową Podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, zatwierdzoną przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 8 marca 2010 r. w Warszawie. Nowa Podstawa zakłada przesunięcie terminu Pierwszej Komunii Świętej z klasy drugiej do trzeciej szkoły podstawowej. Zmiana ta podyktowana jest przesunięciem obowiązku szkolnego na dzieci 6-cio letnie, dyrektywami Komisji Wychowania Katolickiego KEP i koniecznością dostosowania Podstawy programowej katechezy do europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie.

Kontakt

Pl. Św. Jana 17
43 - 600 Jaworzno

tel.: 032 616 33 09
fax: 032 616 33 09 wew. 30

 

tel. dyżurny
(pogrzeb, wezwanie do chorego):

883 800 039

 

e-mail: kancelaria_kolegiata@wp.pl

 

Nr konta parafii:
PKO BP o/Jaworzno 
731020 2528 0000 0402 0116 2452