„Rok miłosierdzia" to hasło tegorocznych rekolekcji dla dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i 16, które poprowadził ks. Grzegorz Więckowicz.

Pierwszego dnia, w środę, poznaliśmy przypowieść Pana Jezusa „O Miłosiernym Samarytaninie". Poprzez nią Pan Jezus zachęca nas dzisiaj, abyśmy wzorem Samarytanina pomagali innym ludziom. Przykładem na to, jak możemy pomagać innym były wykonane przez dzieci prace. Uczniowie pierwszych klas przygotowały serduszka dobroci, klasy drugie wykonały plakat pod tytułem „Pomagamy innym", a dzieci z klasy trzeciej wykonywały kartki świąteczne z życzeniami. Starsze klasy pisały list do potrzebującego kolegi i projektowały bramę miłosierdzia. Uzupełnieniem tego dnia była ćwiczona w klasach scenka biblijna o Miłosiernym Samarytaninie i piosenka „Jezu ufam Tobie".

W czwartek poznaliśmy przypowieść Jezusa „O Synu marnotrawnym", ukazującą prawdę o dobroci Boga. On, jak ojciec z przypowieści, zawsze przebacza nam winy. Uczestnicy rekolekcji mogli tego doświadczyć podczas spowiedzi świętej. Poznaliśmy piosenkę o Ojcu, który czeka na nas zawsze
z otwartymi ramionami. Niektóre klasy odegrały scenkę biblijną o synu marnotrawnym. Ksiądz Grzegorz wyjaśnił dzieciom, co oznaczają promienie biały i czerwony na obrazie Jezusa Miłosiernego. Wszystkie dzieci otrzymały taki obrazek na pamiątkę. Rekolekcjonista pokazał także, gdzie w naszym kościele znajduje się Brama Miłosierdzia, przez którą możemy przechodzić i poprosił abyśmy weszli tą ramą do kościoła, gdy przyjdziemy na Mszę św. w piątek na zakończenie rekolekcji.

Nasze szkolne rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkół Podstawowych zakończyliśmy w piątek Mszą świętą.

Składamy gorące podziękowania ks. Grzegorzowi Więckowiczowi za poprowadzenie rekolekcji, a dyrektorom szkół, nauczycielom, wychowawcom i katechetom za pomoc w ich przeprowadzeniu.