Naszych chorych i starszych Parafian, odwiedzamy co miesiąc, w pierwsze soboty miesiąca (z wyjątkiem wakacji). Najbliższe odwiedziny chorych, 9 listopada 2024, od godz. 9.00.
Przynosimy im Najświętszy Sakrament, aby mogli zjednoczyć się z Panem Jezusem w Komunii świętej. Mogą też skorzystać z sakramentu pokuty i sakramentu namaszczenia chorych. Udajemy się do nich także przed świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, aby umocnieni sakramentami świętymi mogli w pełni przeżywać największe chrześcijańskie uroczystości (datę odwiedzin podawana jest w ogłoszeniach duszpasterskich).
Jak zaprosić kapłana do chorego? Może to uczynić sam chory (telefonicznie) lub ktoś z jego rodziny (czy sąsiadów) w kancelarii, zakrystii czy przez telefon 883 800 039 lub 32 616 33 09.
Co trzeba przygotować na wizytę kapłana z Najświętszym Sakramentem? Należy przygotować w pokoju chorego:
- stół nakryty białym obrusem,
- świece (krzyżyk),
- naczynie z wodą święconą i kropidło (lub gałązkę zastępującą kropidło). Można także przygotować trochę waty do wytarcia oleju - jeśli będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych.
Kto możne przyjąć sakrament namaszczenia chorych?
Wierzący człowiek dorosły, gdy:
- poważnie zachorował lub udaje się na operację (jeżeli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba) albo jest osobą w podeszłym wieku, którą opuszczają siły.
Jak często można przyjmować namaszczenie chorych?
Sakrament ten można powtórzyć, jeśli chory po przyjęciu namaszczenia wyzdrowiał i ponownie zachorował albo w czasie trwania tej samej choroby nastąpiło poważne pogorszenie lub jeśli jest człowiekiem starym, u którego pogłębia się słabość.
Aby przyjąć sakrament namaszczenia chorych trzeba być w stanie łaski uświęcającej! – tak jak do Komunii św. Jeśli więc zachodzi taka potrzeba chory powinien przystąpić do spowiedzi przed przyjęciem sakramentu namaszczenia.
Parafian, którzy mijają księdza idącego w białej komży z bursą na piersi (patrz zdjęcie), na chodniku lub na ulicy, prosimy, aby w miarę możliwości przyklęknęli na jedno kolano lub zrobili głęboki ukłon. Jest to wyznanie wiary, w żywą obecność Pana Jezusa w Eucharystii.