LIST PASTERSKI BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA
W ZWIĄZKU Z 30. ROCZNICĄ ERYGOWANIA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

Umiłowani Diecezjanie!

Dziś, czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie których liturgia słowa ukazywała nam niezwykłe spotkania zmartwychwstałego Pana z apostołami, Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jezus przed swoim wstąpieniem do nieba wielokrotnie spotykał się z uczniami, aby umocnić ich wiarę i przekonać ich, że naprawdę żyje. Dziś, tak jak kiedyś apostołom, przypomina nam, że zawsze i wszędzie mamy być świadkami Jego zmartwychwstania. A dokonywać się to będzie wtedy, gdy w imię Jezusa głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Bycie świadkiem Chrystusa nie polega bowiem tylko na słuchaniu, patrzeniu czy obserwowaniu. Za tym, co się usłyszy i zobaczy, trzeba pójść. O tym trzeba zaświadczyć tam, gdzie się żyje, pracuje czy uczy. Wypełnić to, co się słyszy od Boga. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza dziś. Wielu jest takich, co słucha i patrzy, nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w ich życiu. Dlaczego tak się dzieje? Być może zbytnio uwierzyliśmy we własne siły i zdolności, zapominając o Bogu, który nam towarzyszy nie tylko wtedy, kiedy uczestniczymy we Mszy Świętej czy też w licznych i pięknych nabożeństwach świadczących o naszej głębokiej polskiej pobożności. A przecież Bóg ze swoją mocą jest z nami także tam, gdzie czasami skrycie rozgrywają się nasze osobiste dramaty, gdzie doświadczamy ciężaru krzyża choroby, starości czy samotności. Jest z nami także wtedy, kiedy radość i szczęście mieszają się ze sobą i sprawiają, że chce się nam żyć. Bóg jest z nami zawsze! Jest blisko! Trzeba tylko do Niego przyjść i zwrócić się o pomoc.

Dziś wstępujący do nieba Pan zapewnia nas o obietnicy Ojca, która wypełni się w dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy to zesłany nam Duch Święty Pocieszyciel napełni nas darem mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy, bo jaźni Pańskiej i pobożności. Potęgą tego Ducha będziemy „przyobleczeni mocą z wysoka”, która zwycięża zło i pomaga człowiekowi, po opuszczeniu tego łez padołu, dostać się do nieba.

Nie można zatem być obojętnym wobec obietnic Jezusa, tak jak nie można być biernym wobec tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas. Obojętność i bierność, które wkradają się w nasze życie religijne i społeczne, powodują, że przyzwyczajamy się do istniejącej sytuacji. Po prawie dwóch latach kwarantann i izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa, zburzony został pokój na naszym kontynencie. Dziś słowo ‘wojna’ powtarzane jest nieustannie i na różne sposoby, a obrazy, które się z nim wiążą budzą lęk i niepokój. Niestety, istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że można się do tego przyzwyczaić i nic nie robić.

Tak samo istnieje poważne ryzyko przywyknięcia do niedzieli bez Mszy Świętej, Świąt Wielkanocnych bez spowiedzi, dnia bez modlitwy czy znaku krzyża. To wszystko jest pewną formą obojętności wobec dobrego Boga. Pan Jezus skarżył się św. siostrze Faustynie na ludzi obojętnych. Za dobrodziejstwa otrzymuję niewdzięczność; za miłość otrzymuję zapomnienie i obojętność. Serce moje tego znieść nie może (Dz 1537). Ach, jak Mnie to boli, że dusze tak mało się łączą ze Mną w Komunii Świętej Czekam na dusze, a one są dla Mnie obojętne. Kocham je tak czule i szczerze, a one Mi nie dowierzają. Chcę je obsypać łaskami - one przyjąć ich nie chcą. Obchodzą się ze Mną jak z czymś martwym, a przecież mam serce pełne miłości i miłosierdzia (Dz 1447) - mówił do Apostołki Bożego Miłosierdzia. Tak więc nasza obojętność wobec Boga obraża Zbawiciela i ściąga na nas nieszczęścia.

W tym miejscu pragnę przypomnieć, że w związku ze zmianą sytuacji pandemicznej w Polsce, z dniem 20 czerwca 2021 roku odwołałem dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w dni nakazane. A to oznacza, że wierni przebywający na terenie diecezji sosnowieckiej, zgodnie z „Katechizmem Kościoła Katolickiego”, są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) (...). Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki (n. 2181). Nakaz uczestniczenia we Mszy Świętej wypływa bezpośrednio z ustanowienia Bożego. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił - napomina nas trzecie przykazanie Dekalogu. Niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła, zaś świętowanie niedzieli jest wypełnieniem przepisu moralnego w sposób naturalny wpisanego w serce człowieka - czytamy w „Katechizmie Kościoła Katolickiego” (n. 2176). Mając na uwadze, że uczestnictwo w Eucharystii jest wielkim pożytkiem dla każdego wiernego, gorąco zachęcam wszystkich diecezjan do korzystania z posługi duszpasterskiej w swoich parafiach. Dla naszego dobra trzeba powrócić do normalności.

Wyrazem powrotu do sytuacji sprzed pandemii są także odbywające się w naszej diecezji różnego rodzaju wydarzenia. I tak na przykład, przez cały rok 2022 w różnych miejscach diecezji będziemy przeżywać uroczystości religijno- patriotyczne, które mają nie tylko przypomnieć nam o 100. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski, ale przede wszystkim uzmysłowić, że miłość do Ojczyzny wsparta głęboką wiarą w Boga czyni człowieka gotowym do wielkich poświęceń i przynosi sukces.

Ponadto, za niecały tydzień, 4 czerwca w sosnowieckiej katedrze będziemy się cieszyć darem nowo wyświęconych kapłanów. W tym samym dniu o godz. 17.00 na sosnowieckim placu Papieża Jana Pawła II, na którym dwadzieścia trzy lata temu nasz ukochany Ojciec Święty spotkał się z wiernymi diecezji sosnowieckiej, sprawowana będzie uroczysta Msza Święta, która będzie naszym dziękczynieniem Bogu za dar trzydziestu lat istnienia diecezji sosnowieckiej. Będziemy dziękować Stwórcy za wszelkie otrzymane łaski oraz prosić Go we wszystkich intencjach i sprawach, które składają się na nasze codzienne życie. Nie zabraknie modlitwy o pokój, którego Ukraina i cały świat tak bardzo potrzebują. Po Eucharystii, o godz. 19.00 będzie okazja do zobaczenia widowiska w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Uroczystościom jubileuszowym Kościoła sosnowieckiego będą towarzyszyć obchody przypadającej także w tym roku 120. rocznicy nadania praw miejskich Sosnowcowi.

Drodzy Diecezjanie, serdeczne zapraszam Was w sobotę 4 czerwca na sosnowiecki Plac Papieski. Bardzo liczę na obecność ruchów, stowarzyszeń i grup modlitewnych działających w parafiach naszej diecezji. Radośnie zamanifestujmy piękno naszej wiary. Nie zmarnujmy tej szansy. Kto wie, może to spotkanie okaże się naszą Betanią - prawdziwą oazą spotkań Jezusa i Jego przyjaciół, na którą Pan chce nas wyprowadzić, aby nas błogosławić i „przyoblec mocą z wysoka”.

Umiłowani Siostry i Bracia, zachęcam Was, abyście przełamywali covidowe lęki i wychodzili ze swoją wiarą z domów. Powracajcie, proszę, do praktyki uczestniczenia we Mszy Świętej w kościele. Na nowo otwierajcie się na Boga i na działanie Ducha Świętego. Tylko wtedy można dobrze przeżyć swoje życie, kiedy na drogach naszego ziemskiego pielgrzymowania nie brakuje miejsca dla Boga i czasu na modlitwę.

Wszystkim Wam z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wasz Biskup
+ Grzegorz