Prawdziwa pokora dla św. Franciszka nie jest sztucznym gestem uniżenia się lub gestem wyrzeczenia, ale jest spojrzeniem na siebie, w perspektywie prawdy, tak jak widzi nas Bóg.

Błogosławiony sługa, który nie uważa się za lepszego, gdy ludzie go chwalą i wywyższają, niż wówczas gdy go uważają za słabego i godnego pogardy, ponieważ człowiek jest tylko tym, czym jest w oczach Boga i niczym więcej. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im nową formę: życia ideałami Ewangelii, nazywając ich „Braćmi i Siostrami od Pokuty". A pokuta to nie jest ciągłe umartwianie, to jest radosne szukanie Boga w czynach miłosierdzia dla innych. W 1978 r. Ojciec Św. Paweł VI zatwierdził Nową Regułę FZŚ, by Franciszkanie mogli wsłuchać się w słowa św. Franciszka, poznać jego myśli i to wszystko czego oczekiwał od swoich świeckich naśladowców. FZŚ rządzi się prawem powszechnym Kościoła i własną: Regułą, Konstytucjami Generalnymi, Rytuałem i Statutami Generalnymi. FZŚ w Polsce dzieli się na 18 regionów, skupionych w około 551 wspólnotach działających przy klasztorach franciszkańskich i parafiach diecezjalnych. Wspólnoty FZŚ diecezji sosnowieckiej działające przy parafiach, należą do Okręgu Katowickiego w Panewnikach. Działalnością FZŚ kieruje Rada Narodowa, która podlega Radzie Międzynarodowej z siedzibą w Rzymie. Regułą życia Franciszkanów świeckich jest zachowywanie Ewangelii Jezusa przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. Warunkiem przyjęcia do FZŚ jest życie w łączności z Kościołem, mogą to być osoby samotne jak i małżonkowie.

Włączenie do wspólnoty następuje w trzech etapach:
formacja wstępna (postulat) trwająca 6 miesięcy
formacja początkowa (nowicjat) trwająca od 1 roku do 2 lat
formacji czasowa lub wieczysta (jest to uroczyste ślubowanie wobec Kościoła; życia Chrystusową Ewangelią wg Reguły FZŚ)

Franciszkanie świeccy we wzajemnych kontaktach zwracają się do siebie „siostro i bracie" a pozdrawiają słowami „Pokój i Dobro", na które odpowiada się „Zawsze i Wszędzie". Odznaką FZŚ jest znak TAU-jest literą grecką, którą podpisywał się Franciszek, nawiązując w ten sposób do biblijnego opieczętowania sług Bożych przez anioła. Spotkania wspólnotowe odbywają się raz w miesiącu gdzie prowadzona jest modlitwa rozważania tekstów Pisma Św. , omawiane są bieżące sprawy wspólnoty. W ciągu roku formacyjnego organizowane są tzw: „Dni Adoracyjne", „Dni Skupienia", „Noce Pokuty" a także rożne spotkania i pielgrzymki. W brew pozorom FZŚ nie jest wspólnotą ludzi smutnych ale ludzi radosnych, którzy rozsiewają miłość i pokój ducha zawsze i wszędzie. Św. Franciszek swym przykładem porwał serca wielu ludzi. Jeśli i Ty chcesz pójść za Nim drogą do Chrystusa Franciszkański Zakon Świeckich czeka na Ciebie.

Droga św. Franciszka z Asyżu to droga:
-Ewangelii
-życia we wspólnocie, braterstwa
-radości, pokoju
-przemiany serca i sposobu myślenia
- ufności w Opatrzność Bożą
-pokory czyli prawdy i służby

Św. FRANISZEK ZAPRASZA DO PÓJŚCIA JEGO DROGĄ. Chcesz wejść do naszej wspólnoty skontaktuj się: z Ks. Mariuszem Sowińskim lub pod nr 509 924 836 Irena Florian