25 marca 1992 r. ogłoszona została papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” Jana Pawła II, która w zasadniczy sposób zmieniła kształt administracyjny Kościoła w Polsce. Jubileusz 30-lecia istnienia w piątek obchodzi 13 diecezji.
Z kolei w czerwcu 50 lat istnienia świętować będą cztery diecezje zachodnie ustanowione bullą „Episcoporum Poloniae coetus” Pawła VI. Kościół katolicki w Polsce, w chwili uzyskania wolności w 1989 r., składał się z 27 jednostek terytorialnych, w tym pięciu archidiecezji będących stolicami metropolii (prowincji kościelnych) i 22 diecezji. Struktura ta, nadzwyczaj niejednorodna, była wynikiem skomplikowanej historii i zmian granic po II wojnie światowej.

Podstawową ideą reformy było „zbliżenie biskupów do wiernych” drogą znacznego ograniczenia wielkości diecezji, tak aby jej pasterz był w stanie utrzymywać rzeczywisty kontakt ze wszystkimi strukturami kościelnymi na jej terenie. Na mocy papieskiej bulli powołanych zostało 13 nowych diecezji (bielsko-żywiecka, elbląska, ełcka, gliwicka, kaliska, legnicka, łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska, zamojsko-lubaczowska), a 8 dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji.

Katedra:
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (rocznica poświęcenia: 8 VIII)

Patroni:
św. Albert Chmielowski, zakonnik (17 VI);
św. Rafał Kalinowski, prezbiter (20 XI)

Patronka metropolii częstochowskiej, do której należy nasza diecezja:
Najświętsza Maryja Panna Częstochowska (26 VIII)

Stolica diecezji:
Sosnowiec

Podstawowe dane:
obszar (km2): 2000
mieszkańców: 647 480
katolików: 643 800
parafii: 162
księży diecezjalnych: 386
księży zakonnych: 47
sióstr zakonnych: 93
alumnów: 14