Już w najbliższą niedzielę 13 marca, zapraszamy do wsparcia zbiórki przy wyjściu z kościoła do puszek, która przeznaczona będzie na powstanie Jadłodzielni na terenie naszej parafii, przy ul. Paderewskiego 15. Zbiórkę przeprowadzą panie z Fundacji Kobieca Przystań.

Czym jest jadłodzielnia?
W ramach wolontariatu, każdego dnia ratuje się niewykorzystaną żywność, odbierając ją ze sklepów, piekarni, targowisk, kawiarni i gastronomii, i zawozi się je do Jadłodzielni. Każda Jadłodzielnia to wydzielone miejsce ze społeczną lodówko-szafką, gdzie każdy może się podzielić jedzeniem z każdym. Kto wyprodukował, kupił lub ugotował za dużo – przynosi, kto ma ochotę – częstuje się nim bezpłatnie. Zarówno dzieląc się, jak częstując produktami zapobiega się marnotrawieniu jedzenia.
Zasady korzystania z jadłodzielni są proste i zdroworozsądkowe. Wyraźnie powiedziane jest, jakie produkty można przynieść, a jakich nie wolno:

TAK:
Produkty, które sam mógłbyś zjeść.
Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – ,,najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – ,,należy spożyć do”.
Produkty zapakowane lub w pojemnikach.
Wyroby własne, np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.
Sery, jogurty, twarogi.

NIE:
Surowe mięso.
Produkty z niepasteryzowanego, ,,surowego” mleka.
Potraw zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp.
Produktów napoczętych, np. otwartych puszek.
Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.
Produkty, które przekroczyły termin przydatności do spożycia – ,,należy spożyć do” (nie mylić z ,,najlepiej spożyć przed”).
Produkty, które mają oznaki popsucia, nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe lub mają wydęte wieczka.
Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.