12 lutego o godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. dra Mariusza Karasia, kanclerza Kurii Diecezji Sosnowieckiej i naszego Rodaka za zmarłego dn.31 stycznia 2022 w Niemczech ks. Tadeusza Kucie. Na Eucharystii byli obecni księża rodacy (ks. Jan Dolasiński, ks. Krzysztof Kocot, ks. Mariusz Karaś, ks. Józef Jakubiec, ks. Gerard Małodobry, ks. Lucjan Bielas) i księża koledzy rocznikowi wyświęceni w 1966 roku (ks. Florian Kosek, ks. Jacek Żurek, ks. Jan Wal, ks. Wojciech Jakubiec, ks Stefan Misiniec, ks. Władysław Wąsik), ks. Stanisław Janicki, ks. proboszcz Eugeniusz Cebulski oraz parafianie. Kazanie wygłosił ks. prof. Jan Wal przyjaciel ks. Kuci. W homilii bardzo osobistej przybliżył osobę ś.p. ks. Tadeusza. Ks. Kucia z wykształcenia był filozofem, a Jego pasją była geografia religijna świata. Zwiedził wszystkie kraje oprócz Arabii Saudyjskiej. Gościnny i otwarty. Wysławiał i przybliżał życiorys papieża Jana Pawła II w Niemczech, podkreślając Jego świętość i mądrość. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ks. Kucia miał spokojną jesień życia. Złożyło się na to, że był: 1. Idealistą (zawsze miał swoje plany, ideały wg których żył), 2. Człowiekiem podróżnikiem, ale tradycjonalistą, 3. Solidnym, dokładnym w tym co robił, 4. Artystą, który potrafił nadawać zwyczajnemy życiu - nadzwyczajności. Dziękujemy przybyłym księżom i wszystkim za obecność i wspólną modlitwę za ś. p. ks. Tadeusza Kucie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...


Komunikat diecezji augsburskiej po śmierci ks. Tadeusza Kuci.

Z żalem informujemy, że 31 stycznia 2022 r. w wieku 79 lat zmarł w Agatharied ks. dr Tadeusz Kucia, kapłan z Jaworzna. Pogrzeb odbył się 7 lutego o godz. 14.00 w Pichl (filia parafii: Manching – RFN), gdzie, zgodnie z jego wolą, został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Urzędujący biskup diecezji augsburskiej Betram Meier uważał ks. Tadeusza za człowieka z natury wrażliwego i pełnego powagi. Tak go wspomina: „Podczas swojej pracy jako proboszcz Markt Wald z radością opiekował się także kościołem pielgrzymkowym w Kirch-Siebnach, gdzie znalazł duchowy dom z Maryją, Matką Bożą i Matką Kościoła. Poważny w swoim postępowaniu i wrażliwy z natury, proboszcz Tadeusz Kucia inspirowany był pragnieniem prowadzenia ludzi do Boga”.

Po święceniach w 1966 roku ks. Tadeusz Kucia początkowo pracował jako kapelan w Szczyrku i okolicznych parafiach, zanim został skierowany w 1967 r. na studia filozoficzne i przyrodnicze w Lublinie. Po dalszych studiach w Krakowie, Leuven (Belgia) i Warszawie, gdzie intensywnie zajmował się związkami filozofii z naukami przyrodniczymi, w 1975 r. obronił doktorat z filozofii.

Po udanym doktoracie pracował jako proboszcz i naukowiec w różnych miejscowościach w Niemczech, m.in. jako proboszcz w Katlenburgu (diecezja Hildesheim), gdzie nadzorował renowację i zdobienie wnętrz kościoła, a także prowadził seminaria filozoficzne dla pracowników naukowych Instytutu Aeronomii Maxa Plancka, który miał siedzibę w jego parafii. W 1987 został mianowany administratorem parafii Markt Wald, by w 1992 roku formalnie zostać przypisany do diecezji augsburskiej. Wówczas opiekował się także parafią Siebnach.

W tym czasie ks. Tadeusz Kucia był ściśle związany z biskupem Josefem Stimpflem i kilkakrotnie towarzyszył mu w jego wizytach we wspólnotach chrześcijańskich na Ukrainie. Po upadku żelaznej kurtyny pomógł założyć wydział teologii grecko-katolickiej w Iwano-Frankowsku, gdzie od 1991 roku udzielał się jako wykładowca filozofii. Po prawie dwunastu latach pracy jako proboszcz w środkowej Szwabii, został w 1999 roku ostatecznie mianowany przez biskupa Viktora Josefa Dammertza proboszczem Oberstimm koło Ingolstadt, gdzie ks. Kucia pracował do emerytury w 2003 roku.

Po przejściu na emeryturę ks. Kucia był nadal aktywnym proboszczem m.in. w Pichl, gdzie osiadł w domu spokojnej starości. Ostatnio zaś mieszkał w Holzkirchen, na południe od Monachium.

Ks. dr Tadeusz Kucia był proboszczem takich parafii jak: Braunlage (diecezja Hildesheim) oraz Marktwald i Manching (diecezja augsburska). Pełniąc urząd proboszczowski, pomagał wielu rodakom, którzy przybywali do Niemiec, także w poszukiwaniu pracy. To również, między innymi dzięki niemu, św. Jan Paweł II został na początku pontyfikatu życzliwie przyjęty przez niemieckich katolików, bo zapraszany do telewizji, radia, czy udzielając licznych wywiadów prasowych, z racji osobistej znajomości papieża, bardzo życzliwie mówił o nim, podkreślając jego mądrość i świętość. Później ta sytuacja się zmieniła na bardziej krytyczną, gdy Jan Paweł II bronił życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci i sformułował Kartę Praw Rodziny.

Ks. Tadeusz Kucia był także wielkim orędownikiem kultu Miłosierdzia Bożego. Podczas swoich częstych turystyczno-religijnych wojaży po krajach Ameryki Południowej, Afryki czy Azji ofiarowywał lokalnym biskupom obrazy Chrystusa Miłosiernego, których namalowanie finansował. Trzeba wspomnieć, że Zmarły był przyjacielem Polskiego Domu Pielgrzyma na Via Cassia w Rzymie i wspierał go przez długie lata. Był także dobrodziejem klasztoru S. Benedyktynek w Staniątkach i Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie – Nowym Bieżanowie.