40-lecie NSZZ Solidarność w naszej Kolegiacie

Utworzono: poniedziałek, 14, wrzesień 2020 admin

Rok 2020 to czas świętowania okrągłych rocznic. Jedną z nich jest 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z tej okazji, w niedzielę, 13 września Ks. Prałat Eugeniusz Cebulski przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny i NSZZ Solidarność przez wstawiennictwo bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II.

Na początku Ks. Proboszcz powitał przedstawicieli Solidarności i Górników oraz wicemarszałka województwa Śląskiego Pana Dariusza Starzyckiego, zastępcę Prezydenta miasta Jaworzna Panią Monikę Bryl, przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Kaczmarka, dyrektorów: ZG Sobieski Pana Tomasza Sporek i Romana Gąskę i wszystkich zaproszonych gości oraz mieszkańców Jaworzna.

W czasie kazania Ks. Prałat ukazał ciężkie komunistyczne czasy w jakich rodziła się Solidarność. Wspomniał także pielgrzymkę Jana Pawła II w Gdańsku, kiedy spotkał się z Solidarnością. Podkreślał wspaniałe czyny Solidarności dla Polski, Europy i całego świata. Ks. Proboszcz Cebulski dziękował Bogu za czterdzieści lat Solidarności, za wszelkie dobro jakie dokonały się za sprawą tego niezwykłego związku zawodowego.

Przed błogosławieństwem zastępca Przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Bogdan Biś i Przewodniczący KZ NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie ZG Sobieski Waldemar Sopata przekazali Ks. Prałatowi Eugeniuszowi pamiątkowy medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II i Ks. Jerzego Popiełuszki oraz logo Solidarności z okazji czterdziestolecia powstania związku.

Po Mszy uczestnicy liturgii przeszli do nawy bocznej kościoła, gdzie znajduje się kaplica NSZZ Solidarność z popiersiami trzech wielkich Polaków: św. Jana Pawła II, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w krótkiej modlitwie członkowie Solidarności podziękowali za czterdzieści lat istnienia.

Tę szczególną uroczystość uświetnili swoją obecnością poczty sztandarowe, zastęp Ratowników Górniczych z ZG Sobieski oraz Orkiestra Dęta TAURON Wydobycie ZG Sobieski.

Foto: Szymon Wątor

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Thursday the 3rd. Affiliate Marketing. Parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie
Copyright 2012

©